logo7.png

Film Gorzkie Żale:Gorzkie Żale - Chór Lubilaeum
"Tobie Polsko śpiewamy"- Chór i Orkiestra Kameralna IUBILAEUM w Nałęczowie.
poniedziałek, 19 listopada 2018 20:33

2018 rok w działalności Chóru i Orkiestry Kameralnej IUBILAEUM to okres szczególnych dokonań. Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostały uczczone serią koncertów, w kraju i zagranicą, pod wspólnym tytułem "Tobie Polsko śpiewamy".

Wiosną Zespół wystąpił w Łucku z okazji 73 rocznicy "rzezi wołyńskiej". W łuckiej katedrze wykonał oprawę muzyczną Mszy Świętej - żałobnej z udziałem Pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP. Uroczystości były transmitowane w TVP- info oraz TVP Polonia.

We wrześniu, reprezentując Miasto Lublin i Województwo Lubelskie IUBILAEUM udał się  z jubileuszową pielgrzymką do Ziemi Świętej. Odwiedził Izrael i Autonomię Palestyńską koncertując w Nazarecie, Betlejem i Jerozolimie. W intencjach dziękczynnych za wolność Ojczyzny wykonał serię ośmiu mszy muzycznych prezentujących bogactwo polskiej muzyki sakralnej.

10 listopada, w wigilię 100-nej rocznicy  odzyskania niepodległości Zespół zawitał do Nałęczowa.

Publiczność przywitał Artur Rumiński. We wstępie zaprezentował ostatnie dokonania artystyczne i po chwili zabrzmiały dostojne i radosne dźwięki hymnu "Gaude Mater Polonia". W podniosłej atmosferze wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego koncertu odśpiewali "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..." - Hymn Państwowy. Wspólny śpiew wywołał wspaniałe emocje.

Pomysłem na spotkanie z mieszkańcami Nałęczowa i gośćmi przebywającymi w kurorcie było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z towarzyszeniem orkiestry. Już po pierwszych taktach "Legionów" dało się odczuć, że był to świetny pomysł. Publiczność z dużym zaangażowaniem i nieukrywaną radością śpiewała: "O mój rozmarynie", "Przybyli ułani pod okienko", "Rozkwitają pęki białych róż", "Wojenko, wojenko", "Marsz, marsz Polonia". Przerwy pomiędzy utworami wypełniły poezja i proza patriotyczna oraz anegdoty z występów IUBILAEUM.

W drugiej części Zespół brawurowo wykonał zestaw przebojowych utworów patriotycznych: "Pieśń konfederatów", "Mury", "Żeby Polska", "Polskie kwiaty", "Santa Maria". Kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki muzyki publiczność nagrodziła wykonawców owacją na stojąco. Na bis został zaprezentowany "Polonez" Ogińskiego. Po zakończeniu koncertu jeszcze długo brzmiały brawa i wiwaty. Słychać było gromkie zawołania niech żyje Polska! Ten koncert był szczególny pod wieloma względami. Zostanie zapamiętany ze względu na wyjątkowe święto, miejsce i atmosferę. Cytując poetę "Raduje się serce, raduje się dusza" ...

Zespół wystąpił pod batutą - Tomasza Orkiszewskiego

Recytowała - Elżbieta Kołaczek

Partie solowe wykonali: Iwona Gostkowska-Kurczewska, sopran i Krzysztof Gąsior, bas

Zapowiedzi i prowadzenie: Artur Rumiński

AR'2018

Relacja fotograficzna