logo7.png

Film Gorzkie Żale:Gorzkie Żale - Chór Lubilaeum
O nas

Chór i Orkiestra Kameralna Iubilaeum jest pięćdziesięcio osobowym zespołem wokalno - instrumentalnym. Obsadę stanowi chór mieszany, orkiestra kameralna w składzie: flet, obój i kwintet smyczkowy. Z zespołem od lat współpracują także soliści.

Naszą wspólnotę stanowią uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealiści, studenci oraz osoby pracujące. Do zespołu należą zarówno osoby świeckie jak i konsekrowane.

 

Dyrygent

Tomasz Orkiszewski jest kierownikiem artystycznym chóru "Iubilaeum" od początku jego istnienia czyli od listopada 1999 r.

Studiował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Pracował w kilku parafiach jako organista i dyrygent.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, autorem opracowań wielu utworów muzyki chóralnej. Współzałożycielem i prezesem Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia w Lublinie, w którym ukazuje się kwartalnik Muzyka w Liturgii oraz wiele pozycji związanych z polską kulturą muzyczną i religijną.

Tomasz Orkiszewski - wydawca, organista, dyrygent chóralny, aranżer, urodził się 16 lutego 1963 r. w Krasnymstawie woj. lubelskie.

Soliści:

Agata Marcewicz-Szymańska, śpiewaczka operowa, sopran.

Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie śpiewu solowego pod kierunkiem prof. Aliny Naumowicz. W latach 1991-98 kontynuowała naukę na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Haliny Słonickiej.

W okresie studiów artystycznych brała udział w licznych koncertach operowych i operetkowych, recitalach i konkursach oratoryjnych.

Jeszcze w okresie studiów w Akademii F. Chopina, koncertowała z Estradą Filharmonii Narodowej i Lubelskiej. W roku 1991 została laureatką XXI Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, wykonując cantaty Jana Sebastiana Bacha.

Po ukończeniu studiów współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Obecnie jest solistką Filharmonii Narodowej, jak również współpracuje z wieloma filharmoniami w Polsce. W swoim dorobku artystycznym oprócz partii operowych, operetkowych artystka prezentuje także recitale złożone z pieśni polskich, niemieckich, francuskich, czeskich i rosyjskich. Artystka brała udział w konkursach wokalnych, m.in. w Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Dusznikach Zdroju, w Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Warszawie oraz doskonaliła swój warsztat wokalny na kursach mistrzowskich u prof. Teresy Żylis-Gary. Oprócz repertuaru oratoryjnego, operowego, operetkowego i pieśniarskiego, z którym występowała w wielu krajach Europy, artystka posiada repertuar estradowy w tym repertuar innych kultur (m.in. Udział w Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku), a także wykonuje liczny repertuar kompozytorów współczesnych tj. Marek Sewen, Ludomił Rogowski (prawykonanie utworów Rogowskiego). Agata Marcewicz-Szymańska brała udział w wielu nagraniach telewizyjnych i radiowych w kraju i poza granicami.W 2002 roku artystka odznaczona przez ówczesnego Ministra Kultury - Waldemara Dąbrowskiego, odznaczeniem ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY, za szeroką pojętą działalność koncertową, szerzenia polskiej kultury na terenach poza krajem.W roku 2011 Polskie Radio Program Pierwszy wydało solowy album płytowy z piosenkami przedwojennymi Agaty Marcewicz -Szymańskiej , z towarzyszeniem Krakowskiej Filharmonii Młodych, pod dyrekcją Tomasza Chmiela pt. NIE ZAPOMNISZ MNIE.

Iwona Gostkowska-Kurczewska, śpiewaczka operowa, sopran spintowy.

Przez cztery lata studiowała w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu ad. Izabelli Jasińskiej-Buszewicz. Bogate doświadczenie artystyczne oraz opanowany repertuar z różnych gatunków muzycznych, solowy jak też chóralny, począwszy od klasycznej opery, poprzez operetkę skończywszy na muzyce współczesnej i popularnej. W 2000 oraz 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepsze wykonanie utworu opracowanego w ciągu trzech sesji prowadzonego przez prof. Ryszarda Karczykowskiego. Przez 9 lat była solistką w chórze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Występowała między innymi na III Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu. Wraz z chórem KUL występowała na koncertach i brała udział w konkursach w Argentynie, Chile, Kanadzie, USA, Australii, Słowenii, Izraelu, Niemczech, Ukrainie oraz całej Polsce i Europie oraz przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Od 2004 roku była zatrudniona w Operetce Lubelskiej i brała udział w przedstawieniach. Pracowała również na KUL w charakterze korepetytora i solistki chóru. Od 2005 zaczęła stałą współpracę jako solistka Cameraty Lubelskiej. Wraz z Cameratą wykonywała liczne partie solowe dzieł kompozytorów staropolskich (m.in. litanii J. Wańskiego, Stabat Mater i litanii J. Zeidlera) oraz liczne prawykonania muzyki współczesnej (m.in. kompozycji R. calamela, F. Martina, A. Nikodemowicza, J. Świdra, S. Zanchettiego) w opracowaniu Kazimierza Górskiego. Od 2011 roku na stałe współpracuje z chórem Iubilaeum pod batutą Tomasza Orkiszewskiego.

Krzysztof Tomasz Gąsior – urodzony 28 czerwca 1983 roku w Lublinie. Swoją historię z muzyką rozpoczął w roku 1993, gdy zapisał się do Chóru Chłopięcego Słowiki Lubelskie pod dyr. Bronisława Mikity. Podczas swej blisko dziesięcioletniej przygody z chórem wielokrotnie wyjeżdżał na liczne koncerty i konkursy, podczas których zdobywano prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i poza jej granicami m. in. w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech oraz we Włoszech.

W latach 2003-2013 działa w chórze Akademii Rolniczej (obecnie Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego). Z zespołem tym uczestniczył w wielu koncertach krajowych i zagranicznych. Pełni rolę prezesa i animatora społecznego w tym chórze. Jednocześnie współpracował z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr przy organizacji Wiosennych spotkań chóralnych w Lublinie.  Za swoją działalność związaną z muzyką chóralną Krzysztof Gąsior został wyróżniony Honorową Odznaką JM Rektora Akademii Rolniczej w Lublinie Nr 167/2007.

W kwietniu 2010 w ramach współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Krzysztof Gąsior w latach 2012-2013 współpracował z zespołem wokalno-instrumentalnego Camerata Lubelska.

W 2012 roku współpraca przy nagraniu singla Caci ta z Rafałem Rozmusem i Vencentusem Adi Gunavar Meka w języku manggarajskim.

Od 2012 roku jest związany z Chórem i Orkiestrą Kameralną Iubilaeum, z którym wielokrotnie koncertował w kraju i poza jego granicami jako chórzysta, a od 2013r. również jako solista. W 2012 roku wyjazd na koncerty do Włoch w ramach programu „Widen European CooperAtion Net”, styczeń 2013 roku – koncerty w Łucku na Ukrainie podczas uroczystych obchodów 150 rocznicy powstania Styczniowego, czerwiec 2014 – koncerty w Łucku na Ukrainie z okazji XV lecie powstania Towarzystwa Kultury Polskiej im. Taduesza Kościuszki. Za swoją działalność w dziedzinie chóralistyki Krzysztof Gąsior został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie Nr 204/2012 (Lublin 2012 rok).

Antonina Kokszar (urodzona we Lwowie) – chórmistrz, akompaniator, śpiewaczka, wieloletni nauczyciel, sopran. Wychowała się we Lwowie. Ukończyła liceum muzyczno-pedagogiczne. Studiowała dyrygenturę chóralną we Lwowskim Konserwatorium w latach 1982-1986. W latach 1989-1995 studiowała na wydziale wokalno – aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Skończyła warsztaty wokalne w Krakowie i Wrocławiu.

W Lublinie założyła zespół w roku 1998 „LATA 20, LATA 30”, a następnie zespół muzyki barokowej „RICERCATO” w 1999 r. W Warszawie zaś w 2009 roku – zespół CHOPINIANA ENSEMBLE. W 2014 roku powstał nowy zespół muzyki barokowej „BELLE CANTICO”.

Od 2009 roku i do dnia dzisiejszego pełni funkcję dyrygenta chóru w Staromiejskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Do chóru Iubilaeum przynależała od założenia i do roku 2007.

Barbara Kostecka – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej St. Podstawowego i Licealnego im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Dyplom uzyskała w klasie fortepianu prof. Corellego Świecy. Swoje umiejętności wokalne kształciła u prof. Heleny Szaciłowskiej-Świdy oraz prof. Mai Urbanek. Od 2002 do 2004 roku artystka chóru Teatru Muzycznego w Lublinie. Brała udział w takich przedstawieniach jak: "Baron Cygański" Johana Straussa, "Amadeusz" wg Jana Machulskiego, "Carmen" Georgesa Bizeta oraz "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Z chórem Iubilaeum pod batutą Tomasza Orkiszewskiego związana od samego początku istnienia zespołu (2000 r.). Przez kilka lat śpiewała w składzie sopranów, a także jako solistka. Brała udział w wielu koncertach chóru w kraju, jak i za granicą, uczestniczyła w nagrywaniu płyt.

Anna Dzwonkowska-Pucia – sopran, urodzona 30.05.1979 w Grudziądzu. Śpiewu solowego uczyła się pod okiem Barbary Malinowskiej-Rudy w Opolu, następnie naukę kontynuowała w Lublinie u Agnieszki Piekaroś-Padzińskiej. W 2003 r. skończyła szkołę muzyczną II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie uzyskując tytuł wokalisty o specjalności śpiew solowy. Do chóru Iubilaeum przystąpiła w listopadzie 2003 roku, jako solistka. Występowała z ww. chórem do roku 2012, kiedy to przeprowadziła się na Śląsk. Obecnie śpiewa w zespole wokalnym Ad Novem, z którym w roku 2011 koncertowała w USA. Ukończyła socjologię w KUL w roku 2005.



 

Chórzyści:

Soprany

  1. Cholewa Grażyna
  2. Gębuś Gabriela
  3. Godzińska Barbara
  4. Kukier Grażyna
  5. Lipert Beata
  6. Mościcka Irena
  7. Pedrycz Zofia
  8. Rycak Elżbieta
  9. Saczuk Barbara
  10. Walicka Jadwiga
  11. Wąsik Aneta
  12. Winnicka Natalia

Alty

  1. Augustynowicz Katarzyna
  2. Dymek Ewa
  3. Filip Anna
  4. Knap Jolanta
  5. Kołaczek Elżbieta
  6. Ostaszewska Elżbieta
  7. Pachcińska Danuta
  8. Pirbudagian Monika
  9. Szykulska Dorota
  10. Trubalska Elżbieta
  11. Wojtyła Beata
  12. Zając Agnieszka

Tenory

  1. Budzyński Kazimierz
  2. Czapliński Ryszard
  3. Derdziak Roman
  4. Dymek Edward
  5. Gruszczyński Marian
  6. Jabłoński Daniel
  7. Maziarczyk Stanisław
  8. Rumiński Artur
  9. Sarzyński Jan
  10. Szewczyk Henryk
  11. Urban Zbigniew

Basy

  1. Gąsior Krzysztof
  2. Jabłoński Edmund
  3. Karski Leszek
  4. Kulisz Wincenty
  5. Modro Krzysztof
  6. Orkiszewski Jacek
  7. Ryć Tomasz
  8. Sternik Andrzej
  9. Winiarczyk Tomasz

ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY

SKRZYPCE: Orkiszewski Michał, Pijas Marta, Derdziak Roman

ALTÓWKA:

WIOLONCZELA: Pytko Maria

OBÓJ: Pietraszko Irmina

KONTRABAS:

FLET: Hania

OPIEKA DUSZPASTERSKA: Ks Sebastian Rolka